IDUS Latvia

ASTOŅĀS AUGSTSKOLĀS AR KUPLU DALĪBNIEKU SKAITU PIRMO REIZI OFICIĀLI ATZĪMĒTA IDUS DIENA

Astoņas Latvijas augstskolas septembrī un oktobrī, pulcējot vairāk nekā 1200 studentu, atzīmējušas pirmo oficiālo Starptautisko Universitāšu sporta dienu (IDUS).

LASS iepriekš jau ziņoja, ka desmit Latvijas augstskolas ieņēmušas zemo startu pirms “IDUS Latvia”, kura norise iecerēta no 17.septembra līdz 17.oktobrim. “IDUS Latvia” organizators Latvijas Augstskolu sporta savienība (LASS) jau augustā uzrunāja augstskolas un lūdza tās izveidot pasākumu ar sporta aktivitātēm, kurā iesaistīties varētu ikviens students, neatkarīgi no reliģiskās vai politiskās piederības, vai fiziskās sagatavotības līmeņa. 

Sākotnēji “IDUS Latvia” atzīmēt bija apņēmušās desmit Latvijas augstskolas, tomēr Vidzemes augstskolai (ViA) un Rīgas Stradiņa universitātei (RSU) pilnā mērā tas neizdevās epidemiloģiskās situācijas dēļ. Īpaši gaidītas bija “Ledus bumbas” sacensības 7.oktobrī, jo ViA studenti plānoja spēlēt futbolu uz ledus, taču īsi pirms pasākuma norises vienam no augstskolas studentiem noteica saslimšanu ar Covid-19, tāpēc piesardzības labad vidzemnieki vienkopus nepulcējās. Taču studentiem par prieku, sacensības uz ledus notika “Mogo” ledus hallē Rīgā.

Tāpat piesardzības nolūkos “IDUS Latvia” neatzīmēja RSU, kas ar trim dažādiem ergometriem būtu pārbaudījusi studentu spēka un izturības robežas, taču šī aktivitāte tiks realizēta ziemas sesijā.

Ilguma ziņā apjomīgākais pasākums izdomāts Liepājā, kur Liepājas Universitāte (LIEPU) studentus “Pirmkursnieka nedēļas” pasākuma laikā nodarbināja piecas dienas. Vēju pilsētā studenti jauno mācību gadu iesāka ar savas augstskolas iepazīšanu, jautrāku gaisotni tam piešķirot foto orientēšanās sacensībām, kā arī galda spēļu turnīriem. Tāpat neizpalika godam nopelnītā ballīte “Pirmkursnieku nedēļas” noslēgumā.

LIEPU bija pirmā Latvijas augstskola, kas “iestūma studentu sporta vilcienu”, “IDUS Latvia” svinības aizvadot jau pašā mācību gada sākumā.

Tikmēr Latgalē Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) studenti kopā ar Valsts Robežsardzes koledžas kadetiem (VRK) “Izskrēja savu pilsētu”. Kopējiem spēkiem Latgalē tapa ideja par skriešanas sacensībām, kurās dalībnieki no 1. līdz 15.septembrim Rēzeknē noskrēja distanci, kas gala rezultātā veidoja pazīstamu attēlu, piemēram, burtu, skaitli vai objektu.15.septembrī noslēdzās “Izskrien savu pilsētu” pirmais posms, savukārt 22.septembrī jau notika otrais jeb noslēdzošais etaps. 

Turpat netālu esošajā Daugavpils universitātē (DU) aizritēja netradicionālo sporta spēļu turnīrs, kurā dalībniekiem bija iespēja savas prasmes apliecināt gan futbolā ar slotu, gan dvieļu bumbā. “Daugavpils universitātes studentu sporta festivāls” 24.septembrī noritēja Parādes ielā 1. 

Divas dienas vēlāk “IDUS Latvia” svinībās iesaistījās arī Transporta un sakaru institūts (TSI) un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). Studenti no RTU devās uz Tukuma rajonu, lai spēkotos “Rudens sporta spēlēs”, kur starp 14 sporta veidiem bija atrodama arī “IDUS Latvia” stafete, bet TSI sadarbībā ar Latvijas Beisbola federāciju Rīgā sarīkoja TSI kausu beisbolā.

TSI turnīrā piedalīties uzaicināja arī Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas (ISMA) un Baltijas Starptautiskās akadēmijas (BSA) studentus, bet no 16. līdz 23.septembrim meistarklasēs bija iespēja apgūt šo Latvijā vēl līdz galam neiepazīto sporta veidu.

Līdz nākamajam studentu sporta notikumam nebija jāgaida pat nedēļa (30.septembris), jo Jelgavā Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) studējošie aizvadīja “Desu stafetes”. Komandu aktivitātē ikvienam bija iespēja kļūt ne vien par “desu” meistaru, bet arī uzlabot savas ātruma īpašības, kas “desojot” pavisam noteikti bija zelta vērtē.

“IDUS Latvia” svinības noslēdzās 15. un 16.oktobrī, to paveicot attiecīgi Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA)  un Latvijas Universitātes (LU) studentiem. Sporta nozares topošie speciālisti “Dārgumu medībās” bija spiesti likt lietā savas tūrisma un orientēšanās prasmes, taču dienu vēlāk “Elektrum” Olimpiskajā centrā LU studenti noskaidroja spēcīgāko Tautas bumbas čempionāta komandu.

Visās iepriekš minētajās aktivitātēs astoņas Latvijas augstskolas, kuras bija galvenās “IDUS Latvia” līdzorganizatores, kopumā pulcēja vairāk nekā 1200 studentus. Ierasti liela aktivitāte studentu sporta pasākumos ir Rīgā, bet RTA šogad vienkopus sapulcēja aptuveni 200 studentu.

Augstskolu ieguldītais darbs, radošums un sportiskais gars uzskates materiālos aplūkojams LASS “Facebook” lapā. Pirmais oficiālais “IDUS Latvia” tika atzīmēts visai koši, tāpēc gandarījumu par aizvadītajām studentu sporta aktivitātēm neslēpa arī LASS prezidente Agita Ābele.

“Jau vairākus gadus kopš Starptautiskā Universitāšu sporta savienība (FISU) ir aktīvi iesaistījusies Universitāšu sporta dienas organizēšanā bija doma arī Latvijai organizēt košu un spilgtu studentu sporta pasākumu, kas būtu aktuāls ne tikai Latvijā, bet plaši izskanētu arī ārpus Latvijas robežām,” norādīja Ābele. “Ņemot vērā, ka šogad 30.Latvijas universiāde Covid-19 situācijas dēļ nefinišēja iecerētaja apjomā, LASS ar patiesu entuziasmu ķērās pie IDUS organizēšanas.”

“Patiesi priecājos, ka mūsu un augstskolu ieguldījums tika novērtēts arī ar FISU pateicības rakstu un ieteikumu citu valstu pārstāvjiem iepazīties ar Latvijas pozitīvo piemēru.”

“Neraugoties uz Covid-19 ierobežojumiem, aktivizēt vairāk nekā 1200 studentu – tas pierāda, ka studenti vari, studenti grib un studenti arī darbosies sportā, kā arī kustību aktivitātēs,” uzsvēra Ābele. “Ļoti ceru, ka Latvijas 31.universiāde un nākamajā gadā paredzētās Pasaules universiādes būs Latvijas aktīvāko studentu – sportistu sasniegumu pilnas.”

IDUS nosaukums atvasināms no angļu valodas (International Day of University Sport), un pasākums ik gadu 20.septembrī visā pasaulē tiek svinēts jau kopš 2016.gada. Akcijas autori ir Starptautiskā Universitāšu sporta savienība  un Eiropas Universitāšu sporta savienība (EUSA), tāpēc IDUS un EUSA aktivitātēs iesaistās lielākā daļa šo organizāciju biedru no visām pasaules malām.

Šogad IDUS Latvijā noritēja pateicoties Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) rīcībā esošajiem līdzekļiem, kas 500 000 eiro apmērā piešķirti no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts budžeta, lai mazinātu Covid-19 krīzes radīto negatīvo seku ietekmi uz sporta nozari un nodrošinātu sporta nozares ilgtspēju. Tāpat “IDUS Latvia” norisi atbalstīja arī “Internetaptieka.lv”.

Konkursa kārtībā atbalstu no LSFP ieguva arī LASS, kas vienkopus sapulcēja desmit Latvijas augstskolas no dažādiem valsts reģioniem, lai kopējiem spēkiem laika posmā no 17.septembra līdz 17.oktobrim svinētu pirmo oficiālo “IDUS Latvia”.

“IDUS Latvia” dalību apstiprinājušas desmit Latvijas augstskolas – Transporta un sakaru institūts, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Vidzemes augstskola, Daugavpils universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija un Liepājas Universitāte.

Informāciju sagatavoja:

Latvijas Augstskolu sporta savienība

Dalies

Citi raksti