IDUS Latvia

STARPTAUTISKAJĀ UNIVERSITĀŠU SPORTA DIENĀ ŠOGAD GAIDĀMAS AKTIVITĀTES UZ LEDUS, BEISBOLA TURNĪRS, KĀ ARĪ CITAS RADOŠAS SACENSĪBAS

Desmit Latvijas augstskolas ieņēmušas zemo startu pirms “IDUS Latvia”, kura norise iecerēta no 17.septembra līdz 17.oktobrim. “IDUS Latvia” organizators Latvijas Augstskolu sporta savienība (LASS) jau augustā uzrunāja augstskolas un lūdza tās izveidot sportisku pasākumu, kurā iesaistīties varētu ikviens students, neatkarīgi no reliģiskās vai politiskās piederības, vai fiziskās sagatavotības līmeņa. 

Lai arī varētu šķist, ka sportā radošām iespējām vietas ir maz, katra “IDUS Latvia” projektā iesaistītā augstskola izdomājusi visnotaļ interesantus un, iespējams, studentiem vēl nepieredzētus sportiskus pasākumus un aktivitātes. Augstskolu iesūtītās aktivitātes sniedzas no sen iepazītām stafetēm līdz pat Latvijā neraksturīgajai beisbola spēlei un futbolam uz ledus.

Ilguma ziņā apjomīgākais pasākums izdomāts Liepājā, kur Liepājas Universitāte (LIEPU) studentus “Pirmkursnieka nedēļas” pasākuma laikā nodarbināja piecas dienas. Vēju pilsētā studenti jauno mācību gadu iesāka ar savas augstskolas iepazīšanu, jautrāku gaisotni tam piešķirot foto orientēšanās sacensībām, kā arī galda spēļu turnīriem. Tāpat neizpalika godam nopelnītā ballīte “Pirmkursnieku nedēļas” noslēgumā.

LIEPU bija pirmā Latvijas augstskola, kas “iestūma studentu sporta vilcienu”, “IDUS Latvia” svinības aizvadot jau pašā mācību gada sākumā.

Tāpat sportiskās aktivitātēs iesaistījušies arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) studenti. Latgalē mītošā RTA šogad “Izskrēja savu pilsētu”. Proti, sadarbībā ar Valsts Robežsardzes koledžu (VRK) tapusi ideja par skriešanas sacensībām, kurās dalībnieki no 1. līdz 15.septembrim Rēzeknē noskrēja distanci, kas gala rezultātā veidoja pazīstamu attēlu, piemēram, burtu, skaitli vai objektu.15.septembrī noslēdzās “Izskrien savu pilsētu” pirmais posms, savukārt 22.septembrī jau notika otrais jeb noslēdzošais etaps. 

Turpat netālu esošajā Daugavpils universitātē (DU) aizritēja netradicionālo sporta spēļu turnīrs, kurā dalībniekiem bija iespēja savas prasmes apliecināt gan futbolā ar slotu, gan dvieļu bumbā. “Daugavpils universitātes studentu sporta festivāls” 24.septembrī noritēja Parādes ielā 1. 

Tikmēr augstāk uz austrumiem – Valmierā – Vidzemes augstskola (ViA) nolēmusi aizvadīt futbola spēli. Starpība gan šoreiz ir laukuma segumā, jo vidzemnieki futbolu spēlēs uz ledus. Pagājušajā gada nogalē līdzīgu aktivitāti organizēja hokeja komanda “Kurbads”, taču šogad kārta ViA studentiem un, iespējams, arī kādam pasniedzējam, kuri uz Vidzemes Olimpiskā centra ledus kāps 7.oktobrī plkst.19.

“IDUS Latvia” tiks atzīmēts arī Jelgavā, kur Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) studentiem liks pasvīst “Desu stafetē”. Īpaša uzmanība tiks veltīta jaunajiem “zaļajiem”, jo stafetē sniegums tiks vērtēts “Pirmkursnieku” kategorijā, kā arī starp dāmām un vīriem. “Desu stafete” septembra pēdējā dienā LLU sporta centrā ieplānota ap plkst.17.

Interesantu ideju netrūkst arī galvaspilsētai. Transporta un sakaru institūts (TSI) “IDUS Latvia” mēnesī aizvadīs “TSI kausu beisbolā”, kas 26.septembrī plkst.10 plānots Lomonosova ielā 1. Turnīra dalībniekiem savas spēles komponentes bija iespēja pieslīpēt treniņos, kas noritēja no 16. līdz 23.septembrim.

Savukārt Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) 26. un 27.septembrī Tukuma rajonā, konferenču un sporta centrā “Ronīši”, aizvadīs “Rudens sporta spēles”. Šogad sporta spēlēs komandas spēkosies 14 sporta veidos, no kuriem viena būs “IDUS Latvia” stafete. Tikmēr  Latvijas Universitāte (LU) oktobra pirmo dienu LU Zinātņu mājā aizvadīs “Alternatīvajā LU studentu čempionātā”. Arī LU nolēmusi “IDUS Latvia” laikā savus studentus izklaidēt ar stafetēm.

Visbeidzot Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (LSPA) “IDUS Latvia” savā teritorijā atzīmēs ar orientēšanās un veiklības sacensībām, kas plānotas septembra izskaņā, bet Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) 10.oktobrī  organizēs “Jaudas un izturības sacensības uz Concept2 ergometriem”. RSU Sporta klubā, Cigoriņu ielā 3, spēkus uz slēpošanas/airēšanas/veloergometriem aicināts izmēģināt ikvienas augstskolas students.

IDUS nosaukums atvasināms no angļu valodas (International Day of University Sport), un pasākums ik gadu 20.septembrī visā pasaulē tiek svinēts jau kopš 2016.gada. Akcijas autori ir Starptautiskā Universitāšu sporta savienība (FISU) un Eiropas Universitāšu sporta savienība (EUSA), tāpēc IDUS aktivitātēs iesaistās lielākā daļa šo organizāciju biedru no visām pasaules malām.

Lai arī starptautiski IDUS diena tiek svinēta ap 20.septembri, FISU aicinājusi biedrus nebūt kūtriem un atzīmēt studentu sportam nozīmīgo dienu arī vēlāk vai pat agrāk, ja kaut kādu iemeslu dēļ, to nav iespējams īstenot laikā.

Šogad IDUS Latvijā noritēs pateicoties Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) rīcībā esošajiem līdzekļiem, kas 500 000 eiro apmērā piešķirti no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts budžeta, lai mazinātu Covid-19 krīzes radīto negatīvo seku ietekmi uz sporta nozari un nodrošinātu sporta nozares ilgtspēju. Tāpat “IDUS Latvia” norisi atbalsta arī “Internetaptieka.lv”.

Konkursa kārtībā atbalstu no LSFP ieguva arī LASS, kas vienkopus sapulcēja desmit Latvijas augstskolas no dažādiem valsts reģioniem, lai kopējiem spēkiem laika posmā no 17.septembra līdz 17.oktobrim svinētu pirmo oficiālo “IDUS Latvia”.

“IDUS Latvia” dalību apstiprinājušas desmit Latvijas augstskolas – Transporta un sakaru institūts, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Vidzemes augstskola, Daugavpils universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija un Liepājas Universitāte.

Informāciju sagatavoja:

Latvijas Augstskolu sporta savienība

Dalies

Citi raksti